sebzemeyve

Kimi doktorlar 6. aya kadar katı gıda tavsiye etmiyor, kimileri de 4. aydan itibaren katı gıdayla bebeği yavaş yavaş tanıştırmamız gerektiğini söylüyor. Bizim doktorumuz 4. ay kontrolüne gittiğimizde sevgili küçük kızımıza birkaç katı gıdaya başlayabileceğimizi söylemişti. Bunun sebebi de çiğnemeyi ve yutmayı bilmeyen bebeğin bu ikisini yavaş yavaş 6. aya kadar öğrenebilmesi. Çünkü 6. ayda bebek artık katı beslenmeye sindirim olarak hazır duruma geliyor.Hakikaten ilk püresini kaşığıyla ağzına götürdüğümüzde ağzı filan açmadı, çünkü onun yiyecek birşey olduğunu bilmiyordu 🙂 Sonra kaşıktaki püreyi ağzına koyduk, zorlamadık ama. Diliyle dışarı itme eğilimindeydi. Ancak bu, yiyeceği sevmediğinden değil, emme hareketi yapmaya alışmış bebeğin dilini kullanmayı bilmemesinden. Derken 3-4 hafta sonra yavaş yavaş alıştı dilini ileri değil geriye götürmeye. Hatta diyebilirim ki tam da 6. ayına kadar tam alıştı. Peki bizim doktorumuz hangi yiyecekleri verdi bize?

Kayısı (Cam rendede ez, yedir)

Enginar (Buharda pişirip, üst kısmını kaşıkla alıp ezerek yedir, azıcık zeytinyağı ilave edilebilir)

Kabak (Buharda pişirip, istenirse azıcık zeytinyağı ilave edilip yedir)

Elma (Azıcık buharda öldürerek ya da sadece cam rendeden geçirerek yedir. İstenirse tarçın ilave et.)

Armut (Elma gibi yedir, ama tarçın armuta pek yakışmayabilir)

Yoğurt (Günlük yoğurt mayala)

Üzüm (Cam rendede bastırarak kabuğunu çıkar, çekirdeklerini ayır ve jel kısmını yedir)

İşte sadece bunları söylemişti, ben kafama göre havuç ve nektarin ilave ettim. Nektarine bayıldı!

Öncelikle, bizim bebeğimizin 4. ayı mayıs ayına geliyordu, yani tam taze sebze meyvenin bulunacağı zaman. Ancak büyük şehrin handikapı işte maalesef herşeyin tazesini, iyisini bulmak mümkün değil. Elimizden geldiğince en iyisini yedirmeye çalışıyorduk ama içimiz hiçbir zaman tam rahat olmadı.

Asıl konu bu yiyeceklerin bebekle nasıl tanıştırılacağı, nasıl takdim edileceği. Doktorumuz, teklif var ısrar yok bu iki ay dedi. Yani bir kaşık bi yemek verdin, bebek yemek istemedi, bir daha bir yokla ama kesinlikle istemiyorsa zorlama. Çünkü zaten bu 2 ay içerisinde verilen yiyecekler tanıştırma maksatlı, beslenmesi maksatlı değil. Bir nevi yemek yemeye giriş 101 dersi gibi düşünülebilir:)

Miktar olarak da doktorumuz, 10cc yani 1 silme yemek kaşığı dozunda başlamamızı söyledi. İkinci hafta 20cc, 3. hafta 30 cc ve 4. hafta 40cc şeklinde. 1 ay sonra da aman aman çok isterse 100cc’ye kadar çıkabilirsiniz demişti. Bu öğünü en neşeli olduğu sabah saatlerinde veriyorduk. Sabah 9 gibi yattığı uykusundan uyanınca meme içiyor, 1 saat sonra filan bu öğünü yiyordu. Fazla idealize ettim sanırım, tabi ki öyle bir disiplinimiz olamadı, yemiyordu 🙂 Çünkü memeyle karnını dolduran minik minnoşumuz sebzesini meyvesini tabi ki pek yemek istemiyordu. Ben de sevgili arkadaşımın tavsiyesine uyarak, sabah uykusundan uyanınca bu öğününü verip daha sonra emzirmeyi denedim. İşe yaradı!

Meyveleri -opsiyonel olarak- haşlayıp verebilirmişiz, yoksa çiğ vermekte bir sakınca yokmuş. Sebzeleriyse haşlıyorduk, aslında buharda pişiriyordum. Cam rendede elimle ya da çatalla bastırarak ezip veriyorduk. Doktorumuz blender tavsiye etmedi. Bir kere kullandım, o zaman koca bir kase armut püresini yemişti 🙂 Ama sonradan yeme problemi yaşayacağımıza, şimdi zorlansın ama ilerisi için kendi de rahat etsin. Bir daha da blender kullanmadım. Umarım onu yemem, bunu yemem diyen bir çocuk olmaz ileride.

En önemlisi, bir yiyeceği ilk defa veriyorsak eğer o gün sadece o yiyeceği yemesi gerekiyor, çünkü allerjisi var mı yok mu, nasıl bir tepki verecek görmemiz gerekir. Başka bir yiyecekle başka gün tanıştırıyoruz bebeği.

Bebeğe Su Verilir Mi?

Bu çok tartışılan bir konu. Doktorumuz, verebilirsiniz ama çok da gerekli değil dedi. Neticede anne sütünün %90’ı su. Ve bebek yeteri kadar süt içiyorsa gerek yok. Biz yine de verdik ara sıra, çünkü su içerken çok sevimli oluyordu 🙂 6. ay kontrolünde sorduğumuzda ise yine çok gerekli görmedi, verin ama zaten çok içemez dedi. Bakalım neler olacak 🙂

1 comment on “4-6 ay arası beslenme”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *