6-8 ay bebek beslenmesi

6. ay, bebekler için yemek düzenlerinde dönüm noktası oluyor. Daha önce sade, genelde tek cins yemekler yerlerken, birdenbire nerdeyse bizler gibi yemek yeme düzenine geçiveriyorlar. Ve artık koca bir tabak iskenderi yiyebilecek olgunluğa erişiyorlar, hem de tereyağlı ve bol salçalı. Öyle birşey yok tabi 😀 Sadece evimizde pişirdiğimiz tarzda, kendi yediklerimizden verebiliyoruz. Bazı kısıtlamalarla tabi. O kısıtlamaların ne olduğunu merak edenler buraya tıklasın.

4-6 ay arası günde bir öğün şeklinde verilen katı gıda, bu ayla birlikte 2 buçuk gibi bir öğün miktarına çıkıyor. Ancak yine de katı gıda, beslenme miktarının %30’unu oluşturacakmış. Kalan %70 yine süt oluyor. Öğün sıraları gündüz uykularıyla birlikte kabaca şöyle bizim:

  • Sabah uyanır uyanmaz kahvaltı
  • Meme
  • Sabah uykusu
  • Sabah uykusundan 12den önce uyandıysa meme ve bir süre sonra öğle yemeği ya da tam tersi
  • Öğleden sonra uykusu
  • Meme
  • Meyve
  • Bizimle birlikte akşam yemeği
  • Meme ve gece uykusuna yatış

Doktorumuz bu aydaki bir bebeğin günde 1 litre süt içtiğini varsayarak bunun yaklaşık 300cc’sinin katı gıda olması gerektiğini söyledi. Hatta 50cc meyve, 50cc yoğurt, 50cc çorba, 50cc kahvaltı, 50cc dolma,makarna sulu köfte türü şeyler yiyebileceğini söyledi. 50 cc miktarı da kabaca 5 silme yemek kaşığı ölçüsüne denk geliyormuş. Hatta hatta 300cc ediyor ama bu minnoş başlangıçta tabi ki 300cc yemeyecektir, 200-250 anca yer dedi. Şimdi düşününce 200-250cc bile yemiyor aslında ama gün içerisinde baya da yoğun yemek yemiş oluyor. Bence yeterlidir diye düşünüyorum. Bir de zaten programa bakacak olursak, uyanıyor yemek yiyor, her uyku arasını nerdeyse yemek yiyerek geçiriyor. Çünkü onca şeyi yemek bir bebek için uzun zaman alıyor. Neyse, bir de örnek öğünler söyledi doktorumuz. Onlardan da kısaca bahsedeyim:

Kahvaltı: 40 gram tuzu alınmış beyaz peynir, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı yumurta sarısı (Bu yumurta sarısı yavaş yavaş arttırılarak, 7.ayda nerdeyse 1 tam yumurta sarısı miktarına ulaşacakmış)

Öğle Yemeği: Çorba, Sebze yemeği (etli), Yoğurt, Meyve

Akşam Yemeği: Çorba, Et Yemekleri (dolma, tavuk, köfte gibi)

Şimdi gelelim gerçeklere 😀 Bu yemekler çok. Tamam miktar olarak çok çok az yiyecekler bize göre ama benim bütün işi gücü bırakıp sevgili küçük kızıma tabldot yemekleri hazırlamamın imkanı ve gereği yok. Onun için günde 1 çeşit bize göre bir yemek yapıyorum, onunkini küçük bir tencerede salçasız ve tuzsuz ayrı pişiriyorum. Bir de ekstradan çorba yapıyorum sadece ona göre. Ayrıca kahvaltısından pekmezi çıkarıp meyve ekledim. Öğle yemeğindeki meyveyi de aradaki bir boşluğa koyuyorum, öğleden sonra uykusundan sonraya mesela. Yediği miktarlara takılmıyorum. Yemezse ısrar etmiyorum. Travmatik bir duruma sebebiyet vermek istemiyorum. Sanıyorum burada önemli olan, bebeğin bir günlük rutininin olması ve mutlu olması..

Bu arada, bu aydan itibaren dikkat edilmesi gereken önemli nokta, artık yiyeceklerin püre haline getirilmemesi gerektiği. Sadece çatalla ezmek yeterli. Annem kardeşimi büyütürken çalışması gerekiyordu ve yemeğinin tamamını püre yapıp verirdi bakıcısına, ya bakan kişi yediremezse diye. Yani kardeşim katı gıdasını çoğunlukla püre olarak yedi. Doğal olarak da şu an yemek seçiyor. Kendisi tam bir kebapçı 🙂 Sebze yemeği yediği sayılıdır. Canının hiç bir zaman karnıbahar, ıspanak, bezelye, taze fasülye filan çektiğini zannetmiyorum. Ama aspava çeker eminim 😀

Uyarı üzerine gelen edit: Kardeşim askerden sonra artık yemek seçmediğini söyledi, bamya ve taze fasülye hariç 😀 Yemek seçmemekten kasıt, bir yerlerde karşılaşınca ‘yiyebilmek’ olsa da yine de iyi bir ilerleme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *