Asansörün tavanındaki aynaya bakıp şaşıran Şirin fotoğrafı :)
Asansörün tavanındaki aynaya bakıp şaşıran Şirin fotoğrafı 🙂

Bugün Şirin’in 2 aşısı vardı. Kızamık ve menenjit. Aslında 9. ayda olunması gereken aşılar bunlar, biz biraz geciktirdik. Kızamık aşısı sadece çarşamba günleri yapılıyor bizim gittiğimiz hastanede, gecikmemiz biraz da bu sebepten de oldu, çarşambayı denk getirmeye çalıştık. 10luk flakon halinde geliyormuş kızamık aşısı ve 1 flakon açıldığında 10 bebek aşı oluyormuş. Tek gün oluşu bu yüzden. Ayrıca, kızamık canlı aşı olduğundan dolayı 10 gün sonra filan ateş vs yapabilirmiş.

Hastaneye ilk defa yalnız götürdüm Şirin’i. Çok ağlarsa ne yaparım diye endişe de etmedim değil. Ancak hiç endişe ettiğim gibi olmadı. Zaten sabah uyandığından beri aşı olacağını söylüyordum ona. Evden çıkarken de hastaneye aşı olmaya gittiğimizi söyledim. Arabada da. Yani konuşabilse “üf anladım tamam aşı olcaz” diyebilirdi 😀 Tabi ki tahmin ettiğiniz gibi hastaneye vardığımızda da geliş sebebimizi bir daha açıkladım ve aşı olmak için sedyeye yatırdığımızda da oraya neden yattığını biliyordu 🙂 Yani anlamıştır umarım 😀 Aşı bacaklarından yapılıyor ve kıpırdamaması için benim de tutmam gerekiyor. İşte o esnada beklenen replikleri söyledim: –Geçti, yook, bak bittiii, bişe olmadı ki, acımadı yoook annem, kelebek konduuu, baaak. Tamam kızarım ben hemşire teyzeye. Hemşire teyzesi kızımın canını acıttın, bir daha yapma!!

Hayır tabi ki bunların hiç birini demedim 😀 Bacaklarını tutarken, birazdan canın acıyabilir ama geçecek dedim. Bunun gibi birkaç cümleyle acısını paylaştım. Ve sedyeden kalktığında ağlamıyordu artık. Uzatmadı durumu. Sanırım kendi kendine baş etmeyi öğreniyor yavaş yavaş. Aşı odasından normal bir şekilde çıktık.

Pediatri bölümünden çıkarken bir hemşire Şirin’i sevmek istedi, nesi var dedi. Aşı için geldik dedim. İşte orada, benim o yukarıda söylemediğim replikler devreye girdi hemşire ablamızdan: “Aşı mı oldun sen? İğne mi yaptılar sana aşkım? Kızarım ben onlara, sorarım ben onlara” filan falan. 😀

aşı
hastaneye giden Şirin fotoğrafı

kızamık aşısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *