Cevap veriyorum: Evet 🙂 Emzik kullanmak konusu da yine yanlış bildiğim konular arasındaydı benim. Çünkü emzik, yalancı meme olarak da bilinir. Bu isim de bende sanki bebeği kandırıyormuşuzcasına bir his yaratıyordu. Bebek emdikten sonra süt bekliyordu, ona süt vermeyen yalancı birşey vermek kabul edilemezdi. Ve ben tabi ki bebeğimi kandırmayacaktım. Bebeğe emsin diye emzik vermek hem onu salak yerine koymak, hem de işin kolayına kaçmaktı. Bütün bu düşüncelerim doğumdan 1 ay sonrasına kadar devam etti. Büyük konuşmamak gerektiğini anladım 🙂

Bebeğim sürekli memede kalmak istiyordu ve ayrıldığı an uyanıyordu. Uyurken de örneğin bir battaniye ya da kıyafetinin kenarı filan ağzına gelsin, hemen onu emmeye çabalıyordu ve derken uyanıyordu. Uykusuz günler geçirmeye başlayınca bu konuyu 1. ay kontrolümüzde doktorumuza sorduk. ‘Emzik kullanmıyor musunuz?’ dedi. ‘Tabi ki hayıııırrr’ gibilerinden bir cevap verdik 🙂 Kullanmamızı tavsiye etti, zaten kabul ederse şanslıymışız, geç bile kalmışız başlamaya.
 
İşin psikolojik boyutu şöyle ki; bebek 0-1 yaş aralığında oral dönemini yaşıyor. Bu dönem diğer dönemler gibi ileriki hayatına direk etki edecek bir dönem. Hayatı, nesneleri ağzıyla tanıyacak, emecek vs. Bu sebepten yani emziği emerken bir süt beklentisi olmadığını öğrenmiş oldum (Herkesin cahil bir yönü vardır değil mi? :). Yani kandırmış olmuyoruz, bilakis bebeğim emme içgüdüsüyle doğuyor ve ben de bunu desteklemiş oluyorum. 
 
Neyse, doktordan çıkar çıkmaz hemen bir eczaneye gidip fıstığımızın damak yapısını bozmayacak, ayına uygun bir emzik aldık. Eve geldik, denedik. Ağzında tutmakta zorlandı ama ‘Almam ben bunu, istemem’ demedi 🙂 Normalde ilk bir haftadan sonra başlanırmış emziğe ve bebek emziği ağzında tutmayı pek beceremediği için elle de desteklenirmiş ağzında tutmaya alışana kadar. Şu an 5 ayı geride bıraktık, emziğini sadece uykuya dalarken veriyoruz. O mutlu bu durumdan, normal zamanda başka başka şeyleri ağzına götürmek daha çok hoşuna gidiyor,  emzik istemiyor, biz de karışmıyoruz. Bu arada oral dönemde diye sesimizi çıkarmıyoruz ama o bizi biraz suistimal ediyor galiba; yediği tuvalet kağıdını burada söylemem gerek 🙂 Toplamda 1 dilim tuvalet kağıdı yemiş (:
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *