bebek arabasi

Bebek arabası almadan önce, öncelikle bebek arabasının ne olup olmadığını, aslında ne işe yaradığını ve beklentimizin ne olması gerektiğini bence iyi anlamak gerekiyor. Belki de o kadar para vermeye hiç gerek yok. Ya da vermişken, daha çok para da verilebilir. ?

Piyasada satılan bebek arabalarının parçalarından bahsedeyim. Tüme varmayı düşünüyorum bu şekilde 🙂 Aşağıdaki fotoğrafta numaralandırdım bölümlerini:

 1. Bebeğin oturabilene kadar kullanabildiği ve aynı zamanda araba koltuğu olarak da kullanılabilen yatar vaziyette bebeği tutan bir üst kısım. Bu kısım genelde bebek arabasını süren kişinin bebeğin göreceği şekilde oluyor.
 2. Araba koltuğu olarak kullanılamayan üst kısım. Bu kısım genelde yenidoğan için daha uygun oluyor. Yine araba koltuğu gibi elde de taşınabiliyor.
 3. Bebek oturmaya başladıktan sonra kullanılan üst kısım. Bu kısım arabayı kullanana değil, karşıya bakar genelde.
 4. Arabanın alt kısmı, bütün üst kısımların üstüne oturtturulduğu kısım. Altında eşya ıvır zıvır koymak için bir sepeti de var. Fotoğraftaki bütün arabaların altı aynı.

graco-evo-travel

Bizim arabamızda 2 numara hariç gerisi mevcuttu. Bana sorarsanız zaten de hiç gerek yok.

Alt kısım sürekli arabanın bagajında duruyor. Şirin yeni doğduğunda 1 numaralı taşıyıcıyı kullanıyorduk; evden çıkarken içine koyuyorduk. Arabada, koltuğa emniyet kemeriyle bağlıyorduk. Sonra lazım olursa bagajdan altı çıkartıp 1 numarada görüldüğü şekliyle kullanabiliyorduk.

Şirin şu anda nerdeyse 9 aylık olmak üzere ve 1 numarayı kullanmak için çok büyük. Biz de 3 numarayı kullanmaya başladık haliyle, 6 buçuk aylık civarındayken. Buna geçtiğimizde tabi ki bir de ayrı araba koltuğu aldık çünkü artık Şirin oturabiliyordu. Dolayısıyla 1 numaranın kullanım ömrü en fazla 7 ay diyelim.  Şimdi 3 numarada görüldüğü şekilde kullanıyoruz arabayı ve altıyla üstünü artık ayırmak gerekmiyor.

Gelelim olumlu ve olumsuz yanlarına:

 1. Eğer tek başınaysanız bebeği yerleştirmek çok da kolay değil bence 1 numaranın içine çünkü kemerlerindeki omuz korumaları kolayca kayıp çıkıyor açık konumdayken. Ayrıca, bebeği koyacağınız zaman kenara çektiğiniz kemer birden bebeğin altında kalabiliyor filan. Çok zahmetli ve sinir bozucu. Özellikle bebeğiniz ağlıyorsa ve acele etmeye çalışıyorsanız. Yoksa üzerine oyuncak bebek koyup bağlaması çok kolay 😀
 2. 3 numaranın da kemer korumaları kolayca çıkıyor. Açık konumdaysa kolaylıkla yolda giderken kayıp düşebilir.
 3. 1 numaranın kullanım ömrü yukarıda da bahsettiğim gibi en fazla 6-7 ay. Dolayısıyla çok fazla para vermeye gerek yok derim ben.
 4. 3 numaralı haliyle inanılmaz hantal. Sadece bu marka için demiyorum bu arada. Bu modeller genel olarak çok hantallar. Çok yer kaplıyor. Ford fiesta tipi bir arabanın bagajına sığmıyor örneğin altını ve üstünü ayırmadan. Ayırdıktan sonra da sadece araba sığıyor. Ayrıca bir çanta koyamazsınız. Bebek arabası seçerken, arabanızın bagajına sığıp sığmadığına bir bakın.
 5. 3 numaranın önünde köpük gibi lastik gibi bir koruma şerit var. Bebek bunu dişleri çıktıktan sonra bir güzel yiyebiliyor, alttaki fotoğrafta gördüğünüz şekilde. Şirin 1-2 kıt aldı ama sevgili arkadaşım beni bu konuda uyardığı için üzerine tülbent doladık. Şimdi tülbenti dişliyor. 🙂 (En üstteki fotoğrafta görülen sarı tülbent)
 6. Olumlu hiçbir şey söylemediğimi fark ettim 🙂 Araba hafif, plastiği ve metali kaliteli.

O kadar attım tuttum, şimdi olsa ne alırdım?

-Yine böyle bir modelin daha ucuzunu alabilirdim. Ya da 2. el alırdım. Böyle internet siteleri var 2. el bebek eşyası satan.

-7 aya kadar arabada kullanabileceği bir koltuk alıp, dışarda gezmesi için de baston puset tarzı birşeyler bakardım.

Kısacası, hem çok fazla para vermezdim hem de arabamın bagajına sığan birşeyler almaya çalışırdım.

Yiyor demiştim :D
Yiyor demiştim

1 comment on “Bebek Arabası Seçerken..”

 1. Bebek arabası bebeğinizin sağlıklı, güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmesini sağlar. Hayat standardınıza en uygun bebek arabasını seçmeye özen göstermelisiniz. Evinizin konumu, arabanızın arka koltukları ve bagaj genişliği, apartmanınızda asansör bulunması ve toplu taşıma araçlarında bebek arabasıyla seyahat etme gereksiniminiz bebek arabası alırken göz önünde bulundurmanız gereken noktalardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *