Bebeğiniz eğer suyu seviyorsa son derece zevkli bir andır bebeğinizi banyo yaptırmak, anne-baba ve çocuğun daha çok küçükken bile birlikte yapabildiği bir aktivite.
 
Biz bebeğimizin banyosunu göbeği düştükten sonra yaptırdık. Oysa ki izlediğim vidyolarda bebek doğar doğmaz da yaptıranlar vardı ama göbeğinin kurumasını beklemek bize daha mantıklı geldi. Göbeğinin düşme süresini uzatmak istemedik.

Benim, bizim gibi daha önceden tecrübesi olmayan yeni anne babalara tavsiyem, bebeklerinin banyolarını kendilerinin yaptırmasıdır. Size müdahale edecek kimse yanınızda olmasın ki sizin de kendinize güveniniz kırılmasın, hem de bu güzel anı anne-baba-çocuk bir çekirdek aile olarak yaşayın.

Yenidoğan bebeklerin banyodan pek hoşlanmadığını tahmin ediyorum. Bizimki hoşlanmamıştı ilk birkaç banyoda, bizim de elimiz ayağımıza dolaşıyordu tabi ama yapacak bişey yok, sakinliği elden bırakmamak lazım. Sonra suyla temas etmek ona çok garip geldi ve her banyosunu şaşırarak ve memnun yaptı. 2 aya kadar ise banyodan çıkardığımızda ağlıyordu, beni suya sokun çabuk der gibi 🙂 Ama şimdi giyinirken de banyo yaparken de memnun. Çok mızırdarsa emziğini veriyoruz giyinirken.


Akşam uykusundan önce yaptırıyoruz, hem de uykuya hazırlık ritüeli oluyor. O da hem mayışıyor ve akşam olup uyuması gerektiğini anlıyor. Ve biz her akşam banyo yaptırıyoruz, bir gün sabunlu bir gün sadece su ile. Bebek neden her gün banyo yaptırılsın ki diye düşünürdüm oysa ki özellikle yenidoğan bebeğin cildi hafif nemli gibi olduğu için inanılmaz toz tutuyor ve boynunda ve kıvrımlı yerlerinde kir birikiyor. Ayrıca yeni tanıdığı dünya için banyo çok güzel bir tanıma fırsatı.


Bana göre bebeğin özellikle yıkanması gereken yerleri; boynu, koltuk altları, kulak arkaları, parmak araları, avuç içleri, dizlerinin arkasıdır. Hele ki biraz kilo aldıktan sonra boğumlarının arası terliyor havasızlıktan, mevsim ne olursa olsun. Ve keçi peyniri gibi kokuyor 🙂 Bebeğinizin böyle kokmasını istemezsiniz 🙂


Banyo için ihtiyacınız olanlar:

1. Önceden bir küvet almıştık, üzerine filesini gerdik. Resimdekine çok benzer bir küvetimiz ve bir filemiz var. Bebeğini küvetinin içerisinde kolunda tutarak yıkayanlar da var, biz de denedik ama çok da tercih etmedik, çok konforsuz, tutmak çok zor. Zaten çok minicik birşey, kayar eder filan. File çok rahat bu anlamda.

2. Kova ve tas.


3. Üstünü rahatça giydirip soyabileceğiniz, sizin de belinizi çok zorlamayacak yükseklikte bir giydirme yeri. Biz bebeğimizin odasına tekli koltuk koymuştuk, emzirme koltuğu olarak da bunu kullanıyoruz. Banyosundan önce üzerine alt değiştirme pedi seriyoruz ve orayı kulanıyoruz bu maksatla.(Banyodan çıkardığınızda ya da banyo için bebeği soyarken çişini yapabiliyor, tedbiri elden bırakmamak lazım)


4. Şampuan (Biz mustelanın şampuanını kullanmıştık. Sonradan biodermanın şampuanını kullanmaya başladık atopik ciltler için)


5. Sünger (Lif de kullanılabilir, biz denedik ama sıvı şampuanla çok köpürmüyor ve bebeğin hassas cildine sürtmeye gerek yok)

Banyodan sonra ihtiyacınız olanlar:
1. Bol, rahat ve çok kalın olmayan çamaşırlar. (Bebeğinizi ne kadar kalın giydirirseniz o kadar kalitesiz ve az uyutursunuz, ferah ferah uyusun çocukçağız 🙂

2. Havlu (Bebek için satılan piyasadaki havluların kese gibi bir parçaları var ayrıca, onlar kıvrımlarını ve saçlarını kurulamak için ideal)


3. Krem (Banyodan sonra bebeği kurulamadan önce bütün vücudu kremlenmeli. Kremledikten sonra sarın havlusuna ve bütün kıvrımlarının ve boğumlarının arasını iyice kurulayın. Bebeğin nemlendirilmesi son derece önemli, biz bu işi biraz ihmal etmişiz ve süt alerjisi ile karıştırılabilecek derecede bir cilt kuruluğuyla karşı karşıya kalmıştık. Kuru cilt hastalıklara davetiye demektir, ihmale gelmez.


4. Pişik kremi (Bebeği akşam uykusuna yatırıyorsanız da pişik kremini poposuna bolca sürmenizi öneririm. Normalde, gün içerisinde poposunda kızarıklık olmadıkça pek kullanmıyorum ama gece altını değiştirip uykusunu bölmemek adına iyice kremliyorum.)


5. Yenidoğan için ağlarsa diye saç kurutma makinesi sesi 🙂 youtube’dan açılabilir:) Aradaki reklamlara dikkat edin ama. Çocuk hazır sakinleşmişken reklam başlar başlamaz tekrar irkilebilir.6. Pamuklu çubuk (opsiyonel) (Biz her zaman kullanmıyoruz, ara sıra ve kulak kanalına asla sokmuyoruz, kenar kıvrımlarını temizliyoruz)Bebekle banyo macerasını böyle özetlemeye çalıştım. Bizim için bir bilinmeyendi doğumdan önce, umarım okuyacaklara faydalı olur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *