bebeklerde cilt kuruluğu

Özellikle yenidoğan bebeğin cildi çok fazla kuruyor. Sürekli krem sürmek gerekiyor nerdeyse. Bebek biraz büyüdükten sonra her banyodan sonra kremlenirken, yenidoğan bebeği gün içerisinde bile ara ara kremlemek gerekebiliyor.

Biz bu kremlemek işini ilk başlarda biraz ihmal etmiştik açıkçası. Şirin yeni doğduğunda 2 günde bir banyo yaptırıyorduk akşamları ve giydirirken huzursuz olduğu için yalapşap kremliyorduk ya da kremlemiyorduk. Derken bir süre sonra cildi resmen timsah derisi gibi bir hal almaya başladı. Sanki çizilmiş gibi küçük çizik yaraları oluşmaya başladı ve biz bunun cilt kuruluğundan olduğunu anlamadık.

atopik dermatit
göbek ve karnı
cilt kuruluğu
kolu

Doktorumuzu aradığımızda besin allerjisi olabileceğini söyledi ve ilk etapta benden çikolata, fıstık tarzı şeyleri yemeyi kesmemi istedi. Anne sütünden direk geçiyor çünkü. 1 hafta kadar yemedim ama Şirin’in sorunu geçmedi. Daha sonra doktor süt allerjisi (laktoz allerjisi) olabileceğini söyledi ve bu sefer 1 hafta süreyle süt ve süt ürünleri yemeyi kesmemi söyledi. Bu, benim için çok zor oldu çünkü aslında düşündüğümüzden çok fazla şeyin içerisinde süt ve süt ürünleri var ve bu neredeyse birşey yeme demek. Öyle olunca, 1 hafta boyunca neredeyse hiç bir şey yiyemedim.. Ancak, 1 hafta geçtiğinde Şirinde gözle görülür bir düzelme olmadı. Süt allerjisini doğrulayabilmek için kan testi yapıyorlarmış. Fakat bu testin sonucu çok da güvenilir değilmiş. Yani ‘allerjisi var’ çıkıyorsa varmış ama yok çıkıyorsa aslında var olabilirmiş filan. Dolayısıyla bu testi yaptırmak istemedik ama içimizdeki kuşku çok fenaydı ve allerji konusunda uzman bir doktor araştırdık. Yakın bir arkadaşımın yardım ve tavsiyeleriyle bulduk neyse ki aradığımız doktoru. Ankara’da bu konuda tek isim sanırım.

Gelgelelim doktorun bize söylediklerine. Şirin’i soyduk, inceledi. Bizimle konuşurken, bilgi alırken filan kaşla göz arasında muayene etti. Çok deneyimli ve ilgili bir doktor gerçekten. Allerji testini şimdilik yapmak istemediğini söyledi. Atopik dermatit, egzama vs demek için erken olduğunu söyledi. Bu arada Şirin 2 aylıktı gittiğimizde ve henüz kaşınıp kaşınmadığını da bilmiyorduk. Normal diyetime de devam etmemi söyledi yani artık serbesttim, süt ürünleri yiyebilecektim. Yapmamız gereken sadece her gün banyo yaptırmak ve banyo sonrası kurulamadan önce kremlemek. (Krem olarak da mustela ya da bioderma önerdi). 1 hafta boyunca her gün banyo yaptırdık. 1 gün sabunlu, 1 gün sadece suda yüzdürmek şeklinde, doktorun dediği gibi. Çok da hoşuna gitti suda yüzmek 🙂 1 hafta sonra kontrole gittiğimizde bahsettiğim şikayetler çok azalmıştı. Doktor Şirin’i kuruttuğumuza emin olmuştu artık. Tek yapmamız gereken bebeğimizi nemsiz bırakmamak. Zira nemsiz bir cilt hastalıklara da açık demektir. Mantar olabilir, kolay enfekte olabilir anlamına gelir.

Şirin şu an 10 ayını tamamladı ve biraz geçti. Biz hala her akşam yatmadan önce, çok istisna bir durum olmadığı sürece banyosunu yaptırıyoruz, kurulamadan önce krem sürüyoruz. Nemsiz bırakmıyoruz. Cildinin kösele gibi olmasına müsaade etmiyoruz. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *