cocuklarla iletisim

Şirin şu an 2 yaşında. İnsanlar ona yaklaştığında hala benim ya da babasının onayına ihtiyaç duyuyor, neyin güvenilir neyin güvenilmez olduğunun bilgisi hala tam olarak onda yok. Yaşı gereği.. Şimdi bu yaş grubuyla acaba nasıl iletişim kurulur? Cevabı çok basit ama ben önce, karşılaştığım yöntemleri sıralayayım:

  • Çocuğu tedirgin etmek: “Oyuncağın çok güzelmiş, bana versene” (Burada gevrek bi gülümseme de var)
  • Korkutmak: “Annen benim annen olsun mu????” (Allahım nasıl bir korku)
  • Tehdit etmek: “Bir daha seninle konuşmam ama, küserim!”
  • Gıdıklamak!
  • Makas almak!

Her bir madde için verilecek örnekler çok çok uzayabilir; “bizim milletimiz” yaratıcıdır, çocukla iletişim kurmak uğruna onu her türlü gerebilir.

Şirin’in bu iletişim girişimlerine verdiği karşılık hiç değişmiyor, kendini kapatıyor. Bu koşullar altında hangi çocuk olursa olsun sonuç değişmez, sağlıklı bir sonuç elde edilemez, çocuk mutlu edilemez.

_MG_2350-1

Geçen gün Şirinle tam da bu konuya örnek bir olay yaşadık. Şirin, çimlerin üzerindeki çiçeğe eğilmiş tam onu koparayım mı diye bana soracakken yanımızdan hızlı hızlı geçen birisi, kızımla iletişim kurmak için bir şaka yapmaya karar verdi, “Koparma bizim çiçeklerimizi!” diye höykürdü. Şirin irkildi. Adam da “Tamam tamam sen kopar” gibi bir geri vites yaptıysa da, bu durum Şirin’in 1 saat boyunca ağlamasına engel olamadı. Adam zaten o dakika oradan uçtu gitti. O kadar hızlı olup bitti ki, Şirin’in yanında adama herhangi birşey bile söyleyemedim. Şirin gün boyunca bu olaydan bahsetti, adamın şaka yapması kızımı tedirgin etti, korkuttu, üzdü.

Yani ne oldu? Adam kaş yapmaya çalışırken göz çıkardı. Kızımla iletişimin uzağından geçemedi, onu korkuttu, ürküttü. Çünkü çocuk, konuşmak uğruna yapılan bu şakaların gerçekliğini sorgulayamaz, o haliyle kabul eder. Yani birilerinin gerçekten onun elinden annesini alacağını düşünür, oyuncağını alacağını ve küseceğini düşünür. Kısacası çocuk şaka bilmez.

iletisimPeki biz ne yaparsak çocuklar bizimle konuşur ve iletişim kurar? Cevabı dediğim gibi çok basit; onlarla aynı yöne bakabilirsek iletişim kurmak için doğru adımı atmış oluruz. Onların bizimle konuşması ise zamana kalmış, canları isterse kısacası 🙂

Yani, bir çocuğa yaklaşabilmek için “Oyuncağını versene, benim olsun” demek yerine onun kurduğu oyuna dahil olmaya çalışmak, o an ilgi duyduğu şeyi anlamaya çalışarak o konuda bir şeyler söylemek bizi onlara daha çok yaklaştırır, onları ve bizi daha mutlu eder.

Huzurlu günler dilerim..

2 comments on “Çocuklarla İletişim”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *