gece emzirmekEvet, son 10-11 aydır neredeyse yapmadığımız şeye geri dönmek üzereydik ki yine acil bir müdahale ile duruma el koyduk. Peki neden geri döndük ve aslında gece emzirmesi ne zaman kesilmeli gibi durumları sırayla anlatmak istiyorum.

Şirin 3 aylık olmuştu ki geceleri uyanmamaya başladı beslenmek ya da herhangi bir şey için. Biz de ne yapsak bilemedik ve uyandırıp uyandırmama durumunu doktorumuza sorduk. Meğer artık bebekler bu aydan sonra beslenmek için değil, alıştıkları için uyanırlarmış. Şirin 3. aydan itibaren gece uyanmasını kesmese 6. aydan sonra da zaten tavsiye edilmiyormuş gece emzirmesi, çok da gerekli değilmiş.

Biz de bunu öğrendik ya, hiç ellemiyoruz Şirin’i geceleri 🙂 Hatta ki gece 23:00’te rüya öğünü dedikleri öğünü bile vermedik aman uyanmasın diye. O da acıktım diye uyanmadı hiç. Bu böyle 1 ay kadar devam etti. Akşam 8’de uyuyup sabah 6’da uyanıyor. Ne müthiş günler:) Neyse, sonra geceleri uyanmaya başladı ara sıra ama meme vermedim hiç. O da uyumamakta ısrarcı olmadı çok fazla, ya da ben çok kararlı davrandım bilemiycem ama bir anne olarak acıktığını hiç hissetmedim.

İşte kritik noktaya geliyoruz. Ne zaman çok hareketlenmeye başladı (12-13 ay civarından bahsediyorum) işte o zaman “Ya bu çocuk acıkmış mıdır acaba, ondan mı uyandı??” diye sorgularken 1-2 gece üst üste kıyamayıp emzirdim, sonra 3. gece aynı saatte Şirin’i meme beklerken buldum. Bir de diş mi çıkartıyor acaba filan durumu vardı. O sebepten de kıyamadım galiba. Sonra devam etti uyanmaları ki aynı saatte uyanması beni “alıştığı için uyanıyor” durumuna ikna etmeye yetti. Hemen Tracy Hogg‘un meşhur kitabını açtım. Bu kitabın ilginç olan özelliği, o an neye ihtiyacım varsa çat diye o sayfayı açıyorum. Enteresan 🙂

Kitabın ilgili bölümünü okuduktan sonra şunu fark ettim; o dönemde Şirin hastalık sürecinden geçiyordu bir de ve ben Şirin’i, Tracy Hogg’un bahsettiği gibi “Zavallı Çocuk” kategorisine sokmuştum. Ve gece uyandığında o ya da bu sebeple besleyip rutinini bozmuştum. Bu nokta çok önemli. Şirin’in bir rutini vardı ve göz göre göre çocuğu gece meme emmeye alıştırdım 2 günde 🙂 Ne yapmam gerektiği ise çok açıktı: Yatır/Kaldır Yöntemi. Bir gece bunu uygulamam rutinine dönmemize yetti. Ertesi gece hiç uyanmadan uyudu mışıl mışıl. Dolayısıyla biz de..

Yatır/kaldır yöntemi ve uyku eğitimi ile ilgili bir yazı yazmak istiyorum. Şirinden arda kalan zamanda kısmetse artık.. 🙂

Bol uykulu, sağlıklı günler dilerim bütün annelere ve babalara..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *