Hamilelik esnasında yapılabilecek en akıllıca şeylerden birinin hamile yogası olduğunu söyleyebilirim. Hem doğuma hazırlık hem de doğum sonrası destek anlamında bunu her hamileye öneririm.
 
Ben hamile yogasına hamileliğimin 20 haftası civarında başladım. Arada yaklaşık 1 ay kadar ara vermek zorunda kaldım seyahat etmem gerektiği için ve geri kalanında doğumdan 1 gün öncesine kadar da devam ettim. Haftada en az iki kere gitmeye çalıştım. Bazen haftada 1 gittim ama karda kışta bile ara vermemeye özen gösterdim. Çünkü normal doğum yapmak istiyordum ve yoganın normal  doğuma katkısına inanmıştım.

Hamile yogası, karnı çalıştırmadan yapılan pozları, nefes egzersizlerini ve meditasyonu kapsıyor genelde. Yaptıkça vücudumun rahatladığı, esnediği ve güçlendiği bir yoga çalışması süreci geçirdim. Düşündüğümün aksine yoga sadece doğum için değil; özellikle doğum sonrası için de çok faydalı oldu. Bu kısmı birazdan anlatacağım ama önce beni doğuma nasıl hazırladığından ve hamilelik sürecimin güzel geçmesine nasıl katkıda bulunduğundan bahsetmek istiyorum.

Gebelikte göbeğin belirmesiyle birlikte vücudun ağırlık merkezi değişiyor ve işte o pis sırt ağrıları başlıyor. Yoga öncelikle bu ağrılara birebir hamilelik sırasında. Çünkü düzgün ve dengeli durmayı öğretiyor ve sırt kaslarınızı güçlendiriyor. Ben sırt ağrılarını çok az yaşadım yoga sayesinde. Bunun yanı sıra hamilelikte yorgunluk hissi vs çok fazla oluyor haliyle, daha zinde olmamı sağladı mesela yoga. Yememe içmeme de dikkat ettikten sonra geriye zaten pek birşey kalmıyordu yapmam gereken. 

Gelelim doğuma katkısına, bütün hamileliğim boyunca çalıştığım nefes egzersizlerini sancı aralarında hep yaptım. Böylelikle hem benim rahatlayacağıma, hem de bebeğimin daha fazla oksijenleneceğine inandım. İşe yaradı! Ayrıca perine bölgesini esnetmek için de çok fazla çalışma yapmıştık, bunun da işe yaradığını söyleyebilirim.

Doğum sonrası için ise ben yogadan aslında hiç birşey beklemiyordum ama hiçbirşey için değil ise doğum sonrası için bence yogaya devam edilmeli, bunu tecrübe ettim. Çünkü bebek taşımak, emzirmek için tutmak vs hiç de küçümsenecek hareketler değil, çok fazla güç istiyor. Yogada sırt kaslarımızı güçlendirmeye yönelik hareketler de yaptığımız için doğum sonrası bu anlamda çok faydasını gördüm. Sırt ağrısı yaşamadım mı, yaşadım ama yogaya devam etmeseydim halim harapmış, onu anladım 🙂

Nereye gittim peki? Ankarada belli başlı 2 yer duydum, biri Çankaya taraflarında, diğeri de Çayyolu tarafında. Ben, evime daha yakın olduğu için Çayyolu tarafındaki ankarayogaya gittim. Ve çok memnun kaldım. Ayrıca bu merkezin doğum sonrası yoga programları da var, fırsat bulup gidemiyorum, en kısa zamanda katılmayı düşünüyorum.

Ağrısız hamilelikler, kolay doğumlar ve güçlü doğum sonraları dilerim :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *