Öncelikle şunu söylemeliyim ki çatlakları önlemek mümkün. Çünkü benim çatlamaya çok müsait bir cildim var hamileliğimi sıfır çatlakla atlattım. Peki ne kullandım?

Göbeğimin biraz geç belirmeye başladığını söylemeliyim ama buna rağmen en başından beri mutlaka birşeyler kullandım. Haybeye sürdüğümü bile hissettim ama olsun, zaten ergenlikten kalan bir sürü çatlağım var, risk almaya gelmezdi.
Hamileliğimin en başlarında bunu kullandım
İlk başta bio-oili duydum, bir arkadaşımızın komşusu kanadalı bir kadın vardı yeni doğum yapmış. O ilk hamileliğinde bio-oili kullanmış ve hiç çatlağı olmamış. Ama ikinci hamileliğinde bu ürünü bulamamış ve mustela kullanmış, çatlağı olmuş diyordu. Ben de hemen ikna oldum 🙂 ve bio-oil kullanmaya başladım. Her gün ve canım istediğinde sürüyordum. Unuttuğum çok ender oldu. O bittikten sonra badem yağını duydum, daha ucuz olduğu için onu kullanayım dedim. Ama sonra doktorum, deri için gerekli bilmemnelerin (unuttum şimdi) o tarz yağlarda olmayacağını söyledi ve ben hemen lierac’a terfi ettim 🙂 Bu krem biraz pahalı, ama internetten en ucuzunu aradım buldum. Bir de yurtdışında çok ucuz. Membağından ikisini 20 küsür euroya almışlığım var 🙂

Hamileliğimin sonuna kadar ve sonrasında da bunu kullandım
 
Hangi bölgelerim için kullandım? Karnım öncelikli olmak üzere, bacaklarımın üst kısmına ve belimden popoma doğru olan kısma da sürdüm. Çünkü ergenlik boyunca kilo alıp vermekten belimde bile çatlak oluşmuştu. Yenilerini eklemek istemedim. Ve çok düzenli olarak kullandım bu kremi. Her banyodan sonra mutlaka, her gün de sabah ya da akşam sürdüm güzelce.

Ayrıca, göğüs bölgemin de çatlamasından korkmuştum ve onun için de mustela almıştım. Çünkü lierac biraz yapış yapış kalıyor, göğüs için mustela daha süt gibi. Ancak gözeneklerimi mi tıkadı nedir, göğüs bölgeme (asla meme ucuna değmeyecek şekilde) sürdüğümde inanılmaz bir ter atıyordum. Nasıl sürdüysem bir türlü alışamadım ve kestim ben de göğsüme sürmeyi.

Kaç kutu bitti? Ziyadesiyle bir 3 kutuyu bitirdim, kalanı doğumdan sonra da sürdüm her banyodan sonra. Her gün sürmeye zaten insanın zamanı olmuyor yeni doğum yapınca. Neticede doğumdan sonra cilt de toparlanıyor, hamilelikte çatlamadım, loğusayken çatlamak olmazdı 🙂

İlk başlarda internette bir sürü yerlerden çok fazla okudum, ne yaparsanız yapın çatlayacaksanız çatlarsınız, önüne geçemezsiniz diye. Ya da hiç birşey kullanmadım ve çatlağım olmadı diye. Ya da annenizde çatlak olmuşsa sizde de olur vs gibi bir sürü şey. Ben kendi tecrübemi kendim edinmek istedim. Ben lierac kullandım, hakkını verdim, savsatmadım, hiç çatlağım olmadı. Herkese çatlaksız, sağlıklı hamilelikler dilerim..


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *