Bu başlığa konu olan bebek benim bebeğim 🙂 “Otribebe”ye yabancı olan varsa baştan kısa bir açıklama yapayım. Otribebe aslında ticari bir isimdir ve bebeklerin burunlarındaki sümükleri çekmek için kullanılır, esasen bir “burun aspiratörü“dür. Bebeklerin de bizim gibi burunları tıkanabilir ve zor nefes aldıklarında çok huysuzlanırlar. Özellikle yenidoğan bir bebeğin burnunun tıkanması bebeğin konforunu daha çok bozar çünkü yenidoğan bebek ağzından nefes almayı bilmez. Burnundan da alamadığı için çooook ağlayabilir eğer burnu tıkalıysa. Ayrıca burnu tıkalı olan bebek düzgün de beslenemez. Nefes mi alsın yemek mi yesin napsın, ağzı var dili yok zavallıların. Bu durumda bebeği çözümlemek anne-babaya düşer. Bu sorunla baş etmesi gereken kişiler anne ve babalardır:) Biz de bu sebepten doğumdan önce, doğuma hazırlık alışverişinde otribebeyi listemize eklemiştik. Ne olur ne olmaz kullanmak zorunda kalırsak diye de derhal almıştık.
nazal aspiratör

Derhal aldık almasına ama nolur kullanmamız gerekmesin şeklinde yaklaştık olaya. Yani eşimi bilmiyorum ama ben öyle yaklaşmıştım 🙂 Çünkü daha önceden deneyimli arkadaşlarımın söyledikleri aklımda çok kötü kalmış: “Bebekler otribebeyi pek sevmezler”. Yani bir bebek burnuna bişe yapıldığında mutlaka ağlar, bu böyleydi benim gözümde. 

 
İşte bizim de o kullanmamız gereken gün geldi, doğumdan birkaç gün sonra. Burnundaki sümük görünüyor ama tabi ki kendiliğinden asla dışarı çıkacağa benzemiyordu. Burun aspiratörünü hazırladım ve fazla uzatmadan dayadım ucunu bebeğimin burnuna. O zamanlar zaten rutininde ağlayan bebeğim ağlamasını pek kesmedi ama histerik gibi de ağlamadı, normal bir ağlamaydı. Bu bana umut verdi 😀 Diğer tıkanıklıklarda da dayandım hemen otribebeye, biraz biraz büyüdükçe ağlaması da kesildi. Şimdi bebeğim 6 aylık olmak üzere ve bugün banyodan sonra kullanmamız gerekti. Baktık artık hoşuna bile gidiyor 🙂 Çok da sevimli oluyor burnundan hava çekilirken, sakin sakin durup etrafa bakıyor şaşkın şaşkın.. 
 
Bu tarz işler biraz şans sanırım, biraz da bebekle inatlaşmamakla ilgili olabilir. Yeni birşey deneyeceğimiz zaman bebeğimizle asla inatlaşmadık. “Asla” çok iddialı bir kelime oldu, yani inatlaşmamaya çalıştık diyelim 🙂 Bunun da olumlu katkıları olmuştur mutlaka ama huy diye de birşey var tabi ki..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *